تبلیغات
تخریبچی ها - حجاب
 
تخریبچی ها
در سایه یک فرهنگ غنی و اجرایی کردن آن در اجتماع و حفظ ارزشهای مذهبی یقیناً جامعه ای سالم تر خواهیم داشت
دعای فرج
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : مهدی محمدی شاهد
نظرسنجی
نظرتان در رابطه با مطالب چیست؟

شنبه هفدهم مهرماه سال 1389

 

دكتر محمد معین درفرهنگ لغت خود  فرهنگ را اینگونه معنی میكند :  1: ادب (نفس ) ، تربیت  2:دانش ، علم ، معرفت   3: مجمو عه آد اب و رسوم   4:مجموعه علوم  و معارف  و هنرهای یك قوم  5:كتابی كه  شامل لغات یك یا چند زبان و شرح آنهاست . 

بنابر این وقتی از فرهنگ سخن به میان میاوریم مسئولیت سنگینی بعهده داریم . و جدای از این مطلب لازم بذكر است كه وقتی ما ایرانی ها خود را یك ملت غنی از مسائل فرهنگی میدانیم ، باید به تمام این نكات توجه داشته باشیم. و من در هر بخش قصد دارم به گوشه هایی از این مفهوم خواهم پرداخت.

و اما امروز میخواهم از رابطه متقابل دین و فرهنگ بنویسم ، چرا كه معنای داده شده متاثر از این رابطه میباشد.

همانگونه كه مطلعید و میدانید ، اصولاً گاه فرهنگها بواسطه تغییر آئین موجب تغییرشان میگردد و متاثر از آئین جدید میگردند كه طبیعی است . ولی گاهاً بعضی از فرهنگ گذشته كه ایجاد تداخل در آیین و فرهنگ نمیكند در آن جامعه پا برجا میماند. و فرهنگی كه تداخل جدی در مذهب و آئین جدید ایجاد میكند به مرور در آن جامعه كمرنگ شده و با نسلهای جدید از بین میرود.

ایران از آن جمله مللی است كه با قبول اسلام فرهنگ خود را با آن دین منطبق كرد و تمامی ادوار سعی نمود به دین قبول شده نزدیكتر شود نه دور تر . و بیشتر اوقات مفق بوده چرا كه دشمنیها نیز مردانه تر و  رو در رو بود ، ولی در این صده كه دشمنیها با فریبكاریها قرابت بیشتری پیدا كرده كار برای ایرانیها هم سخت گردیده كه در هر بخش به گوشه هایی از این معضل خواهم پرداخت .

یكی از این فرهنگ ها كه بصورت جدی دارد در این صده آسیب میبیند و مقصر اصلی آن رضا شاه و انگلیسها بودند حجاب است. كه ریشه آن نیز به این دلیل بود كه ، وقتی دیدند برای شكست ایرانیان باید دین و فرهنگ این مردم را آسیب بزنند واین كار سخت است ، تصمیم گرفتند از جوانها شروع كنند كه بتوانند در نسلهای بعد موفق شوند ، و بهترین حربه برای گمراه كردن جوانها كه باعث شود در دینشان سست گردند تغییر فضای سالم جوانی  جوانان بود و چه راهی بهتر از اینكه در زمان بلوغ ، غرایز آنها را آلوده نمایند و بالا ترین تاثیر را زنان میتوانستند بگذارند و در اولین گامها دست روی حجاب زنان گذاشتند تا چشم جوانان را از پاكی بدور كنند و متاسفانه تا حدودی هم موفق شدند .و تنها سدی كه مانع بود روحانیون بودند كه سالها زحمت كشیده اند و در این زمان بیشترین سرمایه گذاری را میكنند تا این قشر را كه میتواند مانع اینگونه نفوذها باشد را آسیب برسانند.

اما از بحث خارج نشویم و به همان حجاب بپردازیم . مقوله ایكه این روزها بعنوان یك موضوع روز همیشه مطرح است. و كسانیكه عمل خود از بی حجابی را توجیه كنند با ذكر مسئله آزادی فكر میكنند خود را از همه چیز رها كرده اند و دیگر راحت شده اند . بنابراین ما نیز به ناچار باید قبل از بحث حجاب كمی هم به مقوله آزادی بپردازیم.

دكتر محمد معین در فرهنگ لغات خود در معنای آزاد اینگونه معنی میكند :1: آنكه بنده كسی نباشد، رها ، وارسته  3: بی قید وبند  4: شاد ، فارغ  5:سر افراز   6:سالم ، بی گزند .  و در معنای آزادی اینگونه معنی میكند: حریت ،آزادگی ، عبودیت ،آزاد مردی ، رهایی ، خلاص .

 حال ما باید با توجه به فرهنگ ایرانی كه از ایران باستان به یادگار بوده یعنی نجابت  و بعد از اسلام پر رنگتر گردیده بود . و با توجه به معنی های داده شده بصورت گزینه ای باید ببینیم  در این زمان با كدام معنی آزادی این شعار ها قرین است : آیا   بی حجابی مساوی با این استكه بنده كسی نباشیم ! كه اگر چنین است مسئله اسلام و بنده گی خدا و.....در كجای زندگی ما جا دارد؟  و اگر بی حجابی  مساوی با وارستگی میباشد ، پس با حجابی و نجابت در كجای زندگی ما نقش دارد؟ اگر با معنای شاد و فارغ بسنجیم  كه چند مفهوم دارد كه بی توضیح اهل فهم خود درستی آن را بررسی میكنند و ما در جای دیگر به این مسئله خواهیم پرداخت. و معنای ذكر شده دیگر در فرهنگ لغت به معنی بی قید و بند است كه ظاهراً قرینتر است. و ما هرچه در اینجا معنی لغوی كردیم از فرهنگ لغت فارسی و در معنای آزاد آوردیم . ولی آنچه در معنای آزادگی میـآید وبرگرفته از معنای  آزاد است  تماماً از مواردی استكه از شخصیت . وقار ،دینداری ، ارزشهای مثبت ، حكایت میكند و بعضی از ما وقتی میخواهیم عمل خود را تو جیه كنیم با ذكر كلمه آزادی حتی این كلمه را آلوده میكنیم .

اصولا ایرانی یك سنگینی و وقاری دارد و دارای ارزشهایی استكه هیچگاه با بی قیدی و بی بنده باری قرین نیست و حتی وقتی جوانان مارا نگاه میكنیم در زمان خواستگاری بعد از همه جوان بازی و شناخت زنها و دختر ها ، اولین ملاك ارزشی آنها نجابت است و اینكه دختری كه به خواستگاری او آمده اند نباید پیش از این رفیق بازی داشته باشد كه این باز بواسطه ریشه پاك جوانان وریشه پاك مذ هبی آنهاست . بنابراین این بیقیدی و مثلاًآزادی و رفیق بازیها در كجا جایگاه دارد كه در زمانهای اساسی و بنیادی كاملاً كمرنگ است . آیا كسانی كه با این شعارهای كاذب زندگی میكنند دوست دارند سر خود را مثل كبك در زیر برف كنند وبا بی توجهی به این واقعیتها زندگی كنند . چرا نمیخواهند كه یاور كنند كه اگر این بی حجابی در ملل دیگر نمودی دارد با آداب و سنن آنهاست و بدون آنكه بخواهیم صحه بر كارشان بگذ اریم باید بگوییم كه عادت كرده اندف ولی در ایران كه با یك فرهنگ غنی و ریشه دار و با یك قدمت چندین هزار ساله فرهنگی سالم است و بعد از اسلام نیز ارتقا یافته است واینگونه شعارها جایگاهی ندارد و گاه مشاهده میكنیم بعضی از این افراد بدون شناخت مثل كلاغی  میماند كه میخو اهند راه رفتن كبك را یاد بگیرند ...یعنی بگونه ای لباس میپوشند كه اكثر غربیها هم نمیپوشند مگر افراد ناسالم آن كشور و سیاست مدارن غربی از انتقال این بی حجابی فقط قسمت فاسد آنرا به ایران انتقال داده اند و فقط خواسته اند كه فرهنگ ما را خدشه د ار كنند. ومتاسفانه بعضی از افراد نا آگاه و راحت طلب نیز به تبعیت از این سوغات نا مطلوب و با شعار آزادی خود را گول زده و سعی میكند بجای برگشت از راهی كه خود میدانند غلط است ، از سر غرور دیگران را نیز آلوده كنند و مثل معتادانی میماند كه بجای ترك دنبال هم بساتی میگردند . و طبیعیست ما نیز مثل یك بیمار باید به آنها نگاه كنیم و در سدد بهبود آنان باشیم.

بنابراین ای دوستان خوب ایرانی توجه داشته باشیم كه دشمن با بزك  كردن كلمه آزادی قصد از بین بردن ریشه های فرهنگی و دینی ما را دارد و محض رضای خدا هم موش نمیگیرد و نیتی جز چپاول ندارد و باید كاملا هوشیار باشیم.

 نوع مطلب : فرهنگی و اجتماعی و هنری، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

کد اهنگ جدید برای وبلاگ

 • زیارت عاشورا اوقات شرعی جنگ دفاع مقدس تاریخ روز دانشنامه عاشورا ذکر روزهای هفته آیه قرآن
  استخاره آنلاین با قرآن کریم
  

  فال حافظ

  امکانات جانبی